Uroczystość nadania imienia

16 czerwca 2004 roku

W dniu 16 czerwca 2004 roku odbyła się uroczystość nadania naszemu przedszkolu imienia Wandy Chotomskiej. Był to długo oczekiwany, żmudnie przygotowywany dzień. Niezwykle ważnym wydarzeniem, nadającym blasku całej uroczystości, była obecność samej Patronki – pani Wandy.

Okres przygotowań

Nie posiadając doświadczeń dotyczących specyfiki nadawania imienia przedszkolu musieliśmy uzupełnić naszą wiedzę na ten temat. Podstawą były treści czerpane z internetu, doświadczenia innych placówek i podstawy prawne regulujące tę dziedzinę. Problem poddano też tzw. „burzy mózgów” wśród nauczycieli i rodziców. W lutym sporządzono plan działań, dokonano podziału zadań, ustalono osoby odpowiedzialne. Każdy mógł podjąć zadania, w których czuł się lepiej, pani dyrektor z wyczuciem wyzyskiwała różnorodne możliwości i umiejętności personelu, ceniła wszelką inicjatywę. Podjęto następujące działania:

  • W kwietniu 2004r. zorganizowano i przeprowadzono na terenie placówki Gminny Konkurs Recytatorski „Poezja Wandy Chotomskiej”. Poprzedzony został konkursem wewnątrzprzedszkolnym.

Opracowano logo Przedszkola: wewnątrz ramy telewizora z nazwą placówki postacie Jacka i Agatki

– bohaterów dobranocek TVP z przed lat, do których scenariusze pisała W.Chotomska.

Okres przygotowań cd.

  • Zlecono miejscowemu artyście wykonanie płaskorzeźby z logo przedszkola jako tablicę pamiątkową mającą ozdobić szatnię.
  • Sprowadzono z archiwum TVP kasetę video „Dobranocki – Jacek i Agatka” i prezentowano je dzieciom.
  • Zakupiono i nadrukowano logo przedszkola na koszulkach dla dzieci – dla każdego oddziału inny kolor koszulki.
  • Wybrano hymn Przedszkola Najlepiej razem – piosenka do tekstu Chotomskiej z opracowaniem muzycznym ojca jednego z przedszkolaków.
  • Zorganizowano na salach i w szatni kąciki poświęcone Chotomskiej, kompletowano literaturę, którą wyeksponowano w korytarzu przedszkola. Zakupiono kasety i płyty kompaktowe z piosenkami do jej tekstów.
  • Systematycznie zapoznawano dzieci z twórczością autorki, inspirowano nimi do działalności plastycznej, gromadzono ciekawsze prace na wystawę okolicznościową.
  • Poszczególne oddziały ustaliły nazwy swoich grup tj. bohaterów z wierszy Chotomskiej (krasnoludki, misie, biedronki, tygryski, motyle), charakteryzujące je piosenki, okrzyki, elementy stroju, symbole na drzwiach wejściowych i przenośne.
  • Dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym „Martynka” ogłoszonym przez redakcję „bliżej Przedszkola”.
  • Wykonano rekwizyty telewizora z postaciami Jacka i Agatki w celu inscenizowania scenek z „Dobranocek”.
  • Dwa oddziały starszych dzieci opracowywały inscenizację teatrzyku W. Chotomskiej Smok ze Smoczej Jamy, który przedstawiły rodzicom z okazji Dnia Mamy i Taty.
  • Zredagowano scenariusz i program uroczystości nadania imienia, przygotowywano do niej dzieci.

Do prac bezpośrednio poprzedzających uroczystość należały:

  • Ustalono listę gości. Wykonano i wysłano zaproszenia.
  • Przemyślano organizację uroczystości uwzględniając różne wersje w zależności od pogody.
  • Zorganizowano zaplecze techniczne i gospodarcze na przyjęcie gości (krzesła, ławki, naczynia itp.).
  • Podjęto działania zmierzające do zapewnienia różnorodnych atrakcji podczas festynu – m. in. zamek dmuchany, loteria fantowa, bufet, jazda konna.
  • Wykonano naklejki z logo Przedszkola w celu udekorowania nimi uczestników uroczystości.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. o 9:00

Nadszedł długo oczekiwany i przygotowywany dzień. Rzęsisty deszcz padający wczesnym rankiem ustał, przejaśniło się i zadecydowano, że przygotowujemy scenę w ogrodzie. Odetchnęliśmy z ulgą – na powietrzu będziemy mieć wystarczającą przestrzeń, a popołudniowy festyn może dojść do skutku. Intuicja pani dyrektor, co do pogody nie zawiodła. Rodzice sprawnie ustalili ławki, krzesła, udekorowali ogród sylwetami kwiatów. W tle sceny ustawiono podobiznę poetki z cytatem: „Piszę dla dzieci, bo w nie wierzę”

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. o godz. 9. 00. Dzieci oznaczone znakami swoich grup przemaszerowały do usytuowanego w pobliżu kościoła parafialnego. Oprawę liturgiczną uroczystej Mszy św. przygotowała Siostra katechetka wraz z dziećmi, z udziałem nauczycieli i rodziców przy współpracy z nauczycielem – muzykiem. Widać było wzruszenie na twarzy pani Wandy, gdy wśród pieśni liturgicznych przedszkolaki śpiewały piosenki jej autorstwa.

Dalsza część uroczystości przebiegała w ogrodzie przedszkolnym przy dobrym nagłośnieniu i z towarzyszeniem muzyki organowej. W tle sceny widniała podobizna poetki z cytatem: „Piszę dla dzieci, bo w nie wierzę”.

Pani Chotomska w chwili oczekiwania na dochodzących gości nie zwlekając podjęła dialog z obecnymi. Spontanicznie rozbawiła dzieci i dorosłych mówiąc wesołe teksty mową wierszowaną i cytując fragmenty swoich utworów.

Po słowach powitania dzieci przedstawiły zgromadzonym uzasadnienie dokonanego wyboru. Nazywając panią Chotomską swoją przyjaciółką, tak zakończyły swoją wypowiedź kierowaną do niej:

„To Pani nas wprowadza w ciekawy piękny świat,
w którym chcemy być teraz i za dwadzieścia lat.
Wierzymy, że gdy Pani opieką nas otoczy,
Lepsze będziemy mieć serca i uśmiechnięte oczy”.

Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał akt nadania placówce imienia.

Pani Wanda odsłoniła pamiątkową tablicę – płaskorzeźbę z logo Przedszkola. Tablica ta sprawiła jej wielką przyjemność, bardzo jej się spodobała.

Odśpiewano z radością hymn Przedszkola Najlepiej razem, który wysłuchali na stojąco  przybyli goście Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Maciej Ostrowski,

Naczelnik Wydziału Edukacji, Przewodniczący Rady Miejskiej, przedstawiciele Kuratorium, Ksiądz proboszcz, Dyrektorki ze wszystkich Przedszkoli Gminy Myślenice, przedstawieciele Rady Rodziców, przedstawiciele „Gazety Myślenickiej” oraz czasopisma „Bliżej Przedszkola” i wielu innych zaproszonych gości.

Delegacja przedszkolaków ze słowami uznania i wdzięczności złożyła kwiaty na ręce swojej już Patronki – Przyjaciółki.

Po okolicznościowych przemówieniach nastąpiła prezentacja poszczególnych oddziałów. Występ prowadziły dzieci „Jacek” i „Agatka” przedstawiając swoich przedszkolnych przyjaciół. Przedszkolaki pięknie prezentowały się w wielobarwnych koszulkach, na którym widniało odsłonięte już logo przedszkola. Stroje wzbogacono charakteryzującymi grupę elementami – opaskami na głowę dla misi, biedronek, tygrysków; czapkami dla krasnali i skrzydłami dla motyli. Każdy oddział witał się swoim okrzykiem, przedstawiał piosenkę grupy, taniec bądź wiersz.

Kolejnym punktem programu była recytacja wierszy Wandy Chotomskiej przez laureatów Gminnego Konkursu Recytatorskiego.

Po obiedzie pani Chotomska dokonała pamiątkowych wpisów do książek jej autorstwa, w które zaopatrywali się obecni na stoisku wydawnictwa „Jaworski”. Pani Wanda z każdym zamieniła, choć parę słów.

Dla Pani Wandy rodzice Marysi D z oddziału II upiekli wspaniały tort z jej podobizną, który został przekazany na loterię fantową.

Obejrzała jeszcze kolejnym występ przedszkolaków „Z Gawędą dookoła świata” zawierający układy taneczne do jej piosenek, dokonała wpisu do kroniki przedszkolnej oraz  wzięła udział w sesji zdjęciowej z dziećmi i personelem przedszkola.

Po  słowach podziękowań i pożegnań opuściła nas około 15/30, by odbyć tego samego jeszcze dnia spotkanie autorskie w bibliotece miejskiej.
Po odjeździe pani Wandy odczuliśmy pewien niedosyt, – choć gościła u nas ponad 7 godzin to nie dość było przecież rozmów, wspólnej zabawy, jeszcze chciało by się zaczerpnąć z jej osobistego uroku, ciepła, serdeczności, optymizmu… Może kolejna okazja pojawi się niedługo, jeśli pani Wanda zechce odwiedzić ponownie przedszkole, któremu od teraz patronuje?

Do późnego popołudnia świętowaliśmy z dochodzącymi rodzicami i mieszkańcami osiedla. Można było skorzystać z bufetu, grilla, jazdy konnej, obejrzeć pokazy tańca towarzyskiego klasy B i C absolwentów przedszkola, występ starszaków z programem dowolnym oraz teatrzyk w wykonaniu kółka teatralnego przy GOK w Tokarni pt. „Kopciuszek”. Dodatkową atrakcją dla dzieci był zamek dmuchany do skakania, oraz możliwość jazdy konnej.

Skip to content